Budowanie to wyzwanie! i nie można go rozpocząć bez szczegółowego zaplanowania każdego etapu. W przeciwnym wypadku możemy być niemile zaskoczeni dodatkowymi kosztami lub złą jakością wykonanych prac. Dlatego przed startem inwestycji zapoznaj się z etapami jakie na Ciebie czekają.
Projekt
Na rynku dostępna jest duża ilość gotowych projektów, jednak często zdarza się, że żaden nie spełnia wszystkich Twoich wymagań. W takiej sytuacji nie ma problemu z jego drobną korektą. Jeśli jednak żaden z obejrzanych projektów nie jest domem Twoich marzeń powinieneś stworzyć z architektem swój indywidualny projekt. To zwiększy koszt lecz w takiej sytuacji należy pamiętać, że to jest tego warte. Z gotowym projektem możesz zacząć szukać działki, która będzie spełniała jego wymagania.
Media
Kolejnym etapem jest uzyskanie warunków przyłączenia mediów. Jeśli nie udało się Tobie znaleźć uzbrojonej działki to czeka Cię zmaganie się z przepisami i dużą ilością formularzy do wypełnienia. Zanim złożysz wnioski u dostawców mediów, najpierw musisz odwiedzić biuro geodezji, które stworzy mapki wymagane jako załączniki.
Wniosek o podanie warunków przyłączenia energii musisz złożyć w zakładzie energetycznym obsługującym Twój rejon. Wnioski zazwyczaj dostępne na stronach internetowych wymagają podania kilku danych m.in. moc przyłączeniową, przewidywane roczne zapotrzebowanie na energię i informacje dotyczące urządzeń niezbędnych do przepływu prądu. Na określenie warunków będziesz musiał czekać około dwóch tygodni, zostaniesz o nich poinformowany listownie.
Podobnie przy składaniu wniosku o przyłącze gazowe. Tutaj również należy podać przewidywaną ilość zużycia, metry sześcienne gazu na godzinę oraz do czego będzie Tobie niezbędny (ogrzewanie wody, pomieszczeń, pracy w kuchni). Na tym etapie powinieneś już przewidzieć rodzaj urządzenia, które do swojej pracy będzie potrzebowało gaz. Dodatkowo musisz zdecydować jaki rodzaj gazu chcesz używać.
Ostatnim krokiem jest wniosek o wydanie warunków technicznych przyłączenia i zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków. Wśród dokumentów jakie trzeba złożyć musi znaleźć się aktualna mapa sytuacyjno-wysokościowa z zaznaczonym miejscem lokalizacji inwestycji. We wniosku warto zaznaczyć chęć zainstalowania osobnego wodomierza do doprowadzonej wody w ogrodzie. Cena takiej wody jest znacznie niższa, ponieważ nie uwzględnia kosztów za odprowadzenie ścieków do kanalizacji.
Po wydaniu wszystkich warunków możesz starać się o wydanie pozwolenia na budowę i zatrudnić Fachman-ów, którzy zaczną budować Twój dom.
Plac budowy
Na początku trzeba odpowiednio przygotować miejsce budowy. Na tym etapie powinieneś wykonać ogrodzenie i zabezpieczyć strefy niebezpieczne. Na podstawie zleceń kierownika budowy geodeta musi wytyczyć budynek w terenie zgodnie z planem zagospodarowania działki.
Kolejne prace są ściśle związane ze stanem „zero”. Fachmani przygotowują grunt pod budowę fundamentów i, w niektórych przypadkach, podpiwniczenia.
Mury pną się w górę
Gdy widoczne są już pierwsze prace, fundamenty i rozprowadzona kanalizacja, przychodzi czas na pierwsze mury Twojego domu. Na tym etapie dom zaczyna nabierać kształtów. Wymurowanie ścian i komina oraz wykonanie stropów i schodów to jeden z najważniejszych momentów. To właśnie teraz rysunki z kartek papieru przeobrażają się w rzeczywistość. Ostatnim elementem prac na tym etapie jest przygotowanie więźby oraz pokrycia dachu.
Czas uzbroić się w… instalacje
Wodno-kanalizacyjne, elektryczne i gazowe – w zależności od tego jakie wymagania sobie stawiasz. Ułożenie tych instalacji jest podyktowane kodeksem budowlanym oraz zasadami związanymi z bezpieczeństwem i funkcjonalnością. Po wykonaniu tych prac są one sprawdzane i odbierane przez specjalistów.
Czas na przyjemność
Wykończenie… jest bez wątpienie momentem, na który czeka każda Pani domu. Ten etap prac zaczyna się wstawieniem okien i drzwi, najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem zimy by móc ogrzewać dom i kończyć prace wewnątrz. Jest to także dobry czas na wykonanie elewacji budynku, która oprócz funkcji dekoracyjnej pełni funkcję izolacyjną domu.
Po zainstalowaniu ogrzewania możesz przejść do prac wykończeniowych. Posadzki, urządzanie kuchni i łazienki oraz malowanie ścian, ogranicza Ciebie jedynie wyobraźnia.
Przeprowadzka
… ale za nim zaczniesz się pakować czeka Ciebie trochę formalności. Musisz powiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru, jeżeli w ciągu 21 dni nie zostanie zgłoszony sprzeciw możesz wprowadzić się do nowego domu. Czas na meldunek i przeprowadzkę.
Koniec stresu, teraz na plan wchodzi satysfakcja i duma. Już nie musisz brnąć przez żmudne etapy budowy i martwić się o kolejne niespodziewane koszty. Teraz możesz relaksować się w świeżo wybudowanym domu.